Jak vybrat AV přijímač?

Jak vybrat AV přijímač?

AV přijímač neboli AV receiver dekóduje zvukové a obrazové informace z připojených vstupů, aby je následně odesílal do výstupů v maximální možné kvalitě. Vaše audiovizuální zážitky tak posune na novou úroveň.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

K čemu AV receivery slouží?

Účelem AV receivery je zpracovávat obrazové a zvukové informace z různých vstupů a odesílat je do výstupů. Vstupními zařízeními obvykle bývají různé hudební přehrávače nebo herní konzole, výstupními pak reproduktory a televize nebo projektory. AV přijímač se stará o to, aby vstupní signál správně dekódoval a odesílal je v co možná nejvyšší kvalitě.

Hlavní rozdíl oproti klasickým zesilovačům je právě ve schopnosti zpracovávat i obrazová data – pokud tedy bude zařízení sloužit čistě k přehrávání zvukových souborů, vybírejte raději právě v kategorii zesilovače.

Na co se u AV receiveru zaměřit

Účel a požadavky

Existuje mnoho důvodů, pro které je nákup AV receivery dobrým rozhodnutím. Tím hlavním je samozřejmě vyšší kvalita zvuku – rozdíl například oproti reproduktorům zapojeným přímo do televizoru je propastný. Zároveň AV přijímač vyřeší problém v případě, pokud máte více zdrojů zvuku a nechcete mezi nimi reproduktory neustále přepojovat. V neposlední řadě vám pak AV přijímač umožní využívat plný potenciál větších reprosoustav, jelikož dokáže zpracovávat prostorový zvuk a rozdělovat jej do jednotlivých kanálů.

Důležité je uvažovat i o konkrétních nárocích. AV receiver je vhodné vybírat s ohledem na reprosoustavu, a to vzhledem k počtu kanálů, impedanci, ale i samotnému výkonu a kvalitě zvuku. Dále berte v potaz množství a typ připojovaných zařízení, a to hlavně s ohledem na množství a typ konektorů. Zatímco herní konzole a videopřehrávač budou vyžadovat HDMI sloty, u gramofonu nebo staršího CD přehrávače mohou být potřeba analogové audio vstupy. Počítejte v tomto ohledu i s rezervou na případné budoucí rozšíření o další zařízení. Vývoj v oblasti AV přijímačů totiž není nijak závratně rychlý, přístroj vám proto klidně může sloužit i více než deset let.

Nakonec se zaměřte i na konkrétní funkce. Vystačí vám ovládání na zařízení, ovládání klasickým dálkovým ovladačem, nebo chcete vstupy a další možnosti ovládat pomocí chytrého telefonu? Je pro vás důležité bezdrátové připojení přes Bluetooth? Chcete mít přijímač připojený do domácí internetové sítě, abyste do něj jednoduše mohli z ostatních zařízení odesílat soubory k přehrání? Uvažujte, jakým způsobem a s jakými zařízeními budete AV receiver používat. Podle toho si pak snáze určíte funkce, které potřebujete a které naopak můžete oželet.

AV receiver Pioneer

Ovládání

Základní ovládání AV receiverů probíhá na samotném zařízení. Mezi nejčastější úkony patří volba vstupu, nastavení hlasitosti a dalších parametrů zvuku nebo přepínání či přetáčení. Naprostá většina přístrojů disponuje alespoň malým displejem, jenž nastavování jednotlivých funkcí výrazně usnadňuje. K většině zařízení obdržíte také dálkový ovladač – u levnějších přístrojů může sloužit jen k ovládání základních funkcí, častěji ale umožní ovládat naprostou většinu nabízených možností.

Nejpokročilejší forma ovládání je pak prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, který se k přijímači bezdrátově připojí a zároveň do něj i může odesílat soubory k přehrání.

Materiál a kvalita zpracování

Protože jsou AV přijímače určené pro dlouholetý provoz, je důležité, aby byly kvalitně vyrobeny. Levnější zařízení mají většinou plastovou konstrukci, již ve střední třídě se ale setkáte i se zařízeními s kovovým tělem. Zásadní je ale především bytelnost jednotlivých prvků i konstrukce jako celku – nic se nesmí příliš prohýbat nebo být špatně slícováno. Důležitá je i životnost jednotlivých ovladačů a tlačítek, která by u nového přístroje měla mít pevný a jistý chod bez viklání. O kvalitě přístroje vám velmi napoví i hmotnost – zjednodušeně lze říct, že čím je přijímač těžší, tím je i kvalitnější.

Design

AV receiver stráví ve vašem interiéru pravděpodobně dlouhá léta, proto není od věci učinit design jedním z důležitých kritérií pro výběr a sladit jej s ostatními multimediálními zařízeními nebo nábytkem. Z hlediska barev není výběr příliš pestrý a setkáte se prakticky výlučně s černými, šedými nebo stříbrnými přístroji. Některá zařízení se pak snaží působit minimalisticky, zatímco jiná dávají na odiv široké množství funkcí.

AV receiver Cambridge

Parametry

Počet kanálů

Udává maximální počet kanálů, do nichž receiver dokáže distribuovat zvuk. Označuje se formátem x.x, kdy první číslice značí počet reproduktorů a druhá počet subwooferů. Základem je podpora sestav 5.1 či 5.2, která je pro běžné domácí použití většinou dostačující. Lepší AV receivery si nicméně poradí i se sestavami 7.1/7.2 a v nejvyšší třídě až 9.1/9.2. Zejména v posledním případě je ale již poměrně náročné získat filmy se zvukovou stopou takovému počtu kanálů přizpůsobenou.

Výkon

Standardně se výkon udává pro jednotlivé kanály, přičemž nejčastěji se pohybuje v rozmezí 100–150 W. I spodní hodnota je dostačující pro poměrně výkonné reprosoustavy, které bez problému ozvučí i ty největší obýváky. Nedisponujete-li tak extrémně výkonnou sestavou, není potřeba na parametr výkonu brát příliš velký zřetel. Pokud ovšem ano, zjistěte si i praktické zkušenosti s konkrétním AV receiverem, někdy je totiž údaj o maximálním výkonu zavádějící a zařízení jej reálně nedosahuje nebo zvuk zkresluje.

Impedance

Velmi důležitým parametrem je impedance, která představuje elektrický odpor kladený reproduktorům. Ty proto musí mít impedanci o stejné nebo vyšší hodnotě – pokud tedy přijímač má impedanci 4 Ω, reproduktory by měly mít 4 Ω nebo více.

Frekvenční rozsah

Čím širší je frekvenční rozsah, tím širší spektrum zvuku dokáže AV receiver pokrýt. Nejdůležitější je pásmo 20–20 000 Hz, jež dokáže standardně zpracovat lidský sluch, některé receivery nicméně zvládají i vyšší rozsahy, například až 10–50 000 Hz.

HDMI vstupy a výstupy

HDMI je konektor využívaný k přenosu obrazu i zvuku ve vysoké kvalitě. Najdete jej u celé řady zařízení, jako jsou přehrávače médií, televizory nebo herní konzole. AV receivery mají obvykle mezi třemi až osmi HDMI konektory. Abyste mohli určit, kolik jich potřebujete, sečtěte všechna zařízení, jež chcete pomocí HDMI připojit, a přidejte jeden až dva konektory jako rezervu pro případné budoucí rozšíření.

V současnosti má většina přehrávačů HDMI ve verzi 1.4 s podporou 3D obrazu a funkcí ARC, která umožňuje zpětné odesílání zvuku – to přijde vhod zejména tehdy, pokud si něco pouštíte přímo na televizoru a signál neputuje z jiného zařízení přes přijímač. Zpětně odesílaný zvuk je tak dekódován až v přijímači a následně přehráván připojenými reproduktory.

Další užitečnou funkcí je tzv. průchozí HDMI (stand-by pass-through), která umožní proudění signálu přes přijímač, i když je ve stand-by režimu, a data tudíž nedekóduje.

AV receiver Denon

Dekodéry

Abyste si mohli užít kvalitní prostorový zvuk, měl by AV receiver disponovat patřičnými dekodéry, které dokážou zpracovat různé zvukové formáty. Základem pro sestavy 5.1 jsou dekodéry Dolby Digital a DTS. K využití sestav 7.1 či větších pak budete potřebovat podporu formátů Dolby Digital EX a DTS ES. U snímků v kvalitě Blu-ray se pak setkáte také s moderními formáty Dolby True HD, DTS HD Master Audio nebo nejnovější Dolby Atmos, jenž prostřednictvím práce s výškami vytváří velmi věrohodný 3D efekt zvuku.

Počet předvoleb

AV receivery s možností naladit běžná FM nebo internetová DAB+ rádia mohou mít určitý počet pamětí, na které lze rádiové stanice ukládat. Místo ručního ladění si je tak pro opakovaný poslech jednoduše spustíte tlačítkem s příslušnou číslicí nebo najdete v seznamu.

Konektivita

  • USB - prostřednictvím USB je možné k AV receiveru připojovat různá úložiště, nejčastěji v podobě flash disků či externích hard disků, případně i hudebních přehrávačů a mobilních telefonů. Z nich je následně možné odesílat do zařízení filmy, hudbu a další podporované soubory. V ideálním případě bude mít AV receiver jeden USB vstup na čelní straně, aby připojení periferií bylo co nejsnazší.

  • Bluetooth - prostřednictvím Bluetooth můžete do AV přijímače bezdrátově odesílat například hudbu ze smartphonu. S ohledem na omezený datový tok technologie je ale potřeba počítat s nižší kvalitou než při drátovém propojení.

  • WiFi/LAN - zatímco LAN slouží k drátovému připojení k síti pomocí klasického ethernetového kabelu, WiFi totéž umožňuje bezdrátově. Hlavní výhodou je možnost do zařízení jednoduše odesílat hudbu a filmy z dalších zařízení či NAS úložišť v domácnosti, možnost streamovat hudbu z internetových služeb a jednoduše aktualizovat software přijímače.

  • 4K - AV přijímač s podporou 4K dokáže dekódovat videa ve vysokém rozlišení až 2160p.

  • DAB+ - tato funkce umožňuje naladit digitální internetová rádia z celého světa.

  • FM Tuner - standardní výbava velké části AV receiverů, díky níž naladíte rádiové stanice ve frekvenčním pásmu FM.

  • Ovládání smartphonem - někteří výrobci nabízí i vlastní aplikace pro chytré telefony. Po jejich propojení s přijímačem tak můžete na svém smartphonu ovládat různé funkce, jako jsou přepínání či posun skladeb a videí, výběr zdrojového zařízení, podrobné nastavení zvuku a další.

  • AirPlay - slouží k bezdrátovému přehrávání mediálních souborů ze zařízení značky Apple.

  • Upscaling - pokud přehráváte video v nižším rozlišení, například z DVD, dokáže jej receiver zvýšit a tím zlepšit jeho kvalitu.

  • Podpora streamovacích služeb - některé AV receivery podporují různé on-line služby pro streamování hudby – zvuk je díky tomu dekódován rovnou v AV přijímači, aniž by bylo potřeba jej z jiného zařízení odesílat. Nejčastěji se jedná o službu Spotify, pro hudební nadšence pak může být zajímavá podpora platformy Tidal, jež podporuje streaming hudby v bezdrátové kvalitě.

AV receiver konektory

Zapojení AV receiveru

Propojení AV receiveru s dalšími zařízeními nepředstavuje nic složitého. Hlavní je, aby vše bylo připojeno do správných konektorů. Hlídat si to je potřeba u vícekanálových sestav, kde každý reproduktor má vlastní zdířku podle svého umístění – například při prohození levého předního a pravého zadního výstupu prostorový zvuk jednoduše nebude fungovat.

Zatímco některé AV receivery mají vstupy označené pouze čísly, a tudíž v zásadě nezáleží na tom, co kam připojíte, u jiných mohou být vstupy označeny konkrétně – například DVD, herní konzole či multimediální centrum. Správné zapojení jednotlivých periferií vám takto poskytne lepší přehled při přepínání zdrojů signálu. Důležité je také neplést si vstupy a výstupy, zejména v případě HDMI konektorů.

Na závěr stačí připojit AV přijímač napájecím adaptérem do sítě, u některých přístrojů je pak potřeba ještě přepnout hlavní vypínač, který se obvykle nachází právě vedle výstupu adaptéru.

Příslušenství

Reprosoustavy a reproduktory

Zesilovače

Gramofony

Subwoofery

Audio - video kabely

CD přehrávače

Blu-ray přehrávače a rekordéry

DVD přehrávače a rekordéry

Televize

Nejčastější otázky při výběru kávovaru

Budou mi fungovat reproduktory 2.1, když si zakoupím přijímač 5.1?

Ano, přístroj můžete nastavit tak, aby pracoval s méně kanály, než na jaké je dimenzován. Během počátečního nastavení zvolíte, na kterých svorkách jsou osazeny reproduktory a přístroj dle toho pak signál zpracovává.

Kolik peněz do AV receiveru investovat?

Základní AV receivery startují zhruba na 5 000 Kč, pro běžné domácí použití se sestavami 5.1 pak plně postačí přístroje za ceny kolem 7–8 000 Kč. Střední třída AV přijímačů se pohybuje v rozmezí 8–15 000 Kč, přičemž půjde o přístroje s podporou sedmi- a vícekanálových sestav a velmi dobrou kvalitou zvuku. Nejvyšší třída AV přijímačů pak startuje na 15 000 Kč, ale může se vyšplhat i na dvojnásobek. Za tyto peníze získáte robustní zařízení se špičkovou kvalitou zvuku i obrazu a rozsáhlou nabídkou funkcí.

Zlepšuje AV přijímač kvalitu zvuku?

Primárním úkolem každého AV přijímače je reprodukovat zvuk v nejvyšší kvalitě, jakou nabízí zdroj. Kromě toho má každý přijímač ve svém firmwaru mnoho softwarových procesorů, které umožňují přizpůsobit zvuk podle vlastního uvážení: nastavit jednotlivé rejstříky frekvencí, prostorový zvuk a další nuance.

Jaké audio formáty AV receivery podporují?

AV receivery zvládnou přehrát široké spektrum digitálních formátů. Rozhodně mezi nimi budou známé formáty MP3, WMA, ACC nebo OGG, jenž poskytují nižší kvalitu zvuku, ale nezabírají mnoho místa v úložišti. Ve výčtu podporovaných formátů nebudou chybět ani bezztrátové FLAC, WAV nebo ALAC, jenž nabídnou vysokou kvalitu zvuku za cenu objemnějších souborů.